Protokol halısı

Protokol Halısı

Farklı yer ve amaçlara uygun halı üretimi gerçekleştiren Samur Halı, cami halısı, otel halısı, ev halıları,  genel mekan halıları, çim halıları, karo halı, protokol halısı gibi çok farklı halı tasarım ve üretimi modern ve klasik motifler kullanarak gerçekleştirmektedir. Önceden protokol halısı kırmızı olarak düşünülürken son yıllarda protokol halısı turkuaz da sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Kırmızı olan protokol halıları, 2013 yılından beri Türki Cumhuriyetlerin rengi olarak bilinen ve  ‘Türk mavisi’ olarak adlandırılan turkuaz rengiyle değiştirilmeye başlanmıştır. Bu tarihten bu yana resmi binaların çoğunda protokol halısı olarak turkuaz rengi tercih edilmeye başlanmıştır.  Protokol halısı fiyat olarak yapılacak aramalarda  farklı fiyat aralıkları görülmektedir. 


Protokol halısı fiyat arayışına girmek için iletişime geçilen şirketlere talep edilen protokol halısı özellikleri söyledikten sonra şirketlerden  fiyat teklifi almak ve sonrasında karar vermek en doğru yöntemdir. Protokol halısı veya karşılama halısı olarak adlandırılan halıların tasarımı büyük ölçüde aynıdır. Protokol halısı kırmızı veya protokol halısı turkuaz olarak genellikle tek renkten oluşmaktadırlar. Ancak bazı kurumlarda protokol halılarının kenarlarında küçük motiflerin kullanıldığı da görülmektedir. Yürüme alanı olan orta kısım tek renk iken kenarlarında baskın renk ve desenler kullanılmadan daha hafif ve gösterişsiz motifler konabilmektedir.

Protokol halı üretimi konusunda oldukça profesyonel bir firma olan Samur Halı, müşterilerinin talebi doğrultusunda halı tasarımını gerçekleştirmekte ve onay aldıktan sonra üretime geçmektedir. 
Farklı protokol halı çeşidinin yer aldığı kataloglara sahip olan Samur Halı firması, sıfırdan protokol halısı tasarlamak veya var olan tasarımlardan üretmek konusundaki tercihi müşterilerine bırakmaktadır. Renk konusunda da müşterilerinin taleplerine göre hareket eden firmaya önceki yıllar protokol halısı kırmızı şeklinde talepler gelirken son yıllarda protokol halısı turkuaz şeklinde de talepler gelmektedir. Kırmızı renk daha çok özel sektör tarafından otellerin, şirketlerin veya benzer özel teşebbüslerin iç ve dış girişlerinde kullanılmak üzere tercih edilirken, turkuaz rengi devlet kurum ve kuruluşları tarafından yoğunlukla tercih edilmektedir. Protokol halısı fiyat aralığı ise renge göre  değişkenlik göstermemekte, halının kalitesi ve uzunluğuna göre fiyat belirlenmektedir.